7η αγων/κή

"ΔΟΞΑ" ΖΗΛΕΥΤΟΥ - "ΘΥΕΛΛΑ" 6-0(1-0)

ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ "ΚΕΡΑΣΑΝ ΠΙΚΡΟ ΚΡΑΣΙ"!!!

Το ζέσταμα στο βούρκο του γηπέδου                                                        Η ενδεκάδα όπως παρατάχθηκε.

Συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία της και κάνοντας το 7Χ7, η ομάδα του Ζηλευτού, συνέτριψε την αποδεκατισμένη ομάδα μας,μ΄αυτό το εκκωφαντικό 6-0 και παρέμεινε σταθερά πρώτη να οδηγεί την κούρσα του ομίλου. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έδειχναν ισοδύναμες και το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, χωρίς τη μεγάλη φάση. Στο Β΄μέρος όμως το γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι προς το τέλος του ημιχρόνου, άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού και με τα δύο γρήγορα τέρματα του β΄μέρους επικράτησαν πλήρως στη συνέχεια οι πρωτοπόροι και πήραν μια μεγάλη νίκη. Να σημειώσουμε πάντως πως το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από συνεχή βροχή και σε ένα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος έγινε ακόμη χειρότερος με την πτώση της βροχής. Η ομάδα μας πάντως ενώ στάθηκε πολύ καλά στο Α΄ημίχρονο στη συνέχεια στο Β΄κατέρρευσε όταν έγινε νωρίς το 3-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η είσοδος των ομάδων

Οι παίχτες μας κινήθηκαν απειλητικά στο 3΄, αλλά ο νεαρός Ρόγκα στην τελική του προσπάθεια, έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Σιάγκα, ενώ αν τροφοδοτούσε παράλληλα παίχτη μας ίσως να είχαμε σκοράρει. Το ίδιο έγινε για τους γηπεδούχους στο 5΄με πρωταγωνιστές Αθανασιά Κ. και Μπαρμπούνη. Από το 10΄μέχρι το 20΄οι ομάδα μας ανέλαβε την πρωτοβουλία στο παιχνίδι, και είχαμε δύο σουτ με τον Κλειτσάκη, αλλά απέκρουσε εύκολα ο Σιάγκας(Κι εδώ στην μία ο Παυσανίας αν προχωρούσε περισσότερο ίσως γινόταν κάτι καλύτερο). Στη συνέχεια ισορρόπησαν οι γηπεδούχοι και αφού το σουτ από κοντά του Ξηρομερίτη στο 33΄, απέκρουσε ωραία ο Μπαρμπούνης, ήρθε ο Αθανασιάς Κ. στο 35΄με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ να κάνει το 1-0. Οι παίχτες μας είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 42΄ και 44΄αλλά όμως ο Σιάγκας στην πρώτη απέκρουσε δύσκολα το δυνατό σουτ του Σφέτσα και στη δεύτερη στη μακρινή μπαλιά του Κλειτσάκη, πρόλαβε και με κεφαλιά(!) έδιωξε τη μπάλα λίγο πριν το νεαρό Ρόγκα.

Το Β΄ημίχρονο ήταν εφιαλτικό για τους παίχτες μας, αφού γνώρισαν τη συντριβή και έπαθαν ολική καθίζηση. Μέσα σε δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0 και “καθάρισαν” το παιχίδι! Ο νεαρός Τσατσαρώνης στο 50΄με μακρινό δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον Μπαρμπούνη και έκανε το 2-0 και πάλι ο ίδιος παίχτης στο 54΄, αφού πήρε τη μπάλα μετά από κόντρα, την έστειλε για τρίτη φορά στα δίχτυα του Μπαρμπούνη κάνοντας το 3-0. Νωρίτερα και στο 52΄οι παίχτες μας στάθηκαν για μια ακόμη φορά άτυχοι(σε μεταξύ μας παιχνίδια), όταν πρώτα το σουτ από κοντά του Κλειτσάκη απέκρουσε στο τετ α τετ με το σώμα ο Σιάγκας και στην επιστροφή, ο Καλαντζής στο σουτ που έκανε προς την εστία, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και βγήκε κόρνερ! Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια και με τον “αέρα” των τριών τερμάτων επικράτησαν στον αγων/κό χώρο και αφού η ομάδα μας είχε στο 65΄ένα πολύ καλό σουτ άουτ του νεαρού Γιαννόπουλου, σημείωσαν στο 71΄ με τον νεαρό Φάβα το 4-0, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από λάθος απόκρουση αμυντικών μας . Στη συνέχεια ο ίδιος παίχτης είδε τη μπάλα σε σουτ να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Μπαρμπούνη και να φεύγει άουτ. Στο 78΄όμως ο Τσατσαρώνης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 και έκανε το προσωπικό του χατ- τρικ. Ο Κλειτσάκης είδε ξανά τον Σιάγκα στο 85΄να τον σταματά υπέροχα, στο δυνατό σουτ που επιχείρησε και ο Νικολόπουλος στο 90΄ έβαλε τέλος στο παιχνίδι , όταν εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στη περιοχή της Ροδωνιάς και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Αρκετά καλή και χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Παπακωνσταντίνου, Κούδα και Πουγκακιώτη.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Οι πολλές ελείψεις, η παράδοση που δεν μας αφήνει να κερδίσουμε σ΄αυτό το γήπεδο, ο κακός αγων/κός χώρος, οι ικανότητες και το κοκαλάκι της νυχτερίδας που συνοδεύουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έφεραν αυτό το βαρύ αποτέλεσμα για την ομάδα μας, η οποία πρέπει να πούμε στάθηκε περίφημα στο Α΄μέρος και τίποτα δεν προμήνυε αυτά που θα ακολουθούσαν στην επανάληψη. Σ΄όλα αυτά να προσθέσουμε και κάποια αμυντικά λάθη παιχτών μας στα οποία συμμετοχή έχει και ο τερματοφύλακάς μας, ο οποίος δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και είχε λάθος εκτίμηση σε κάποια γκολ που σημείωσαν οι αντίπαλοί μας. Οι γηπεδούχοι όχι πως ήταν πολύ καλύτεροι και επικράτησαν ή έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο(άλλωστε σε τέτοιο γήπεδο δεν μπορείς να παίξεις μπάλα), αλλά εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και τα δικά μας λάθη.

ΣΗΜ: Να επισημάνω εδώ πως ήταν η πρώτη αγων/κή, που η ομάδα μας δεν κατάφερε να σημειώσει ούτε ένα τέρμα!

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Στο Α΄ημίχρονο αρκετοί είναι αυτοί που διακρίθηκαν με κορυφαίους τους Αγγελακόπουλο(έκανε πολύ καλό ντεμπούτο, έστω και κατ΄ανάγκη ως δεξί μπακ), Κοντοβά που δέσποζε στο χώρο της κεντρικής αμυντικής γραμμής, ο Γιαννόπουλος είχε πείσμα και έτρεξε πολύ, ο Παυσανίας Κλειτσάκης μόχθησε, είχε πάθος και προσπαθούσε να το μεταδίδει και να εμψυχώνει τους υπόλοιπους και κατά διαστήματα ο Καλαντζής. Χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι είχαν πολύ καλή παρουσία. Στο Β΄όμως μέρος όλα αντιστράφηκαν και η καλή εικόνα του Α΄μέρους χάθηκε και στη θέση της πέρασε η άλλη η άσχημη που άφησε τα σημάδια της. Ίσως τα 2 γρήγορα γκολ που δεχτήκαμε έφεραν την απογοήτευση και μοιραία δεχτήκαμε την ήττα. Πάντως αν παίρναμε ένα θετικό αποτέλεσμα, που θα το μπορούσαμε με περισσότερη προσοχή, θα ήταν μια καλή αφιέρωση στον ΝΙΚΟ ΝΤΖΙΑΒΙΔΑ, ο οποίος περνά δύσκολες στιγμές με τον σοβαρό τραυματισμό του το προηγούμενο Σάββατο και θα μας λείψει για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Νίκο περαστικά, σου ευχόμαστε να γυρίσεις τη νέα περίοδο σιδερένιος και η ατυχία που "δέρνει" την ομάδα να σταματήσει εδώ!

Η ΣΥΝΘΕΣΗ: Μπαρμπούνης, Αγγελακόπουλος, Γιαννόπουλος, Κοντοβάς, Πατακιάς(75΄Τσιάρας), Σφέτσας, Καλαντζής(65΄Γιώτης Α.), Δεδούσης, Ρόγκα, Κλειτσάκης, Γιώτης Β.

12. ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ -6

ΣΗΜ: Ο ΤΥΜΦΡΗΣΤΟΣ, η ΒΙΤΩΛΗ και το ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ ξεκίνησαν το νέο πρωτάθλημα με -2 βαθμούς. Το ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ έχει και δύο μηδενισμούς από τη 2η και την 7η αγων/κή, που δεν κατέβηκε να αγωνιστεί.

Επόμενο παιχνίδι για τη "ΘΥΕΛΛΑ" στο γήπεδό μας το "Lala Stadium",το Σάββατο 24 Νοεμβρίου, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα του ΑΡΧΑΝΙΟΥ, με ώρα έναρξης στις 15.00.
Σας περιμένουμε να έρθετε στο γήπεδό μας, για να ενισχύσετε τα παιδιά της ομάδας και να τα χειροκροτήσετε, ώστε να επιστρέψουν ξανά στις νίκες!