Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013

15η αγων/κή "ΘΥΕΛΛΑ"- ΤΥΜΦΡΗΣΤΟΣ 4-2(3-1)

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑ ΣΤΟ ΛΑΣΠΩΜΕΝΟ "Lala Stadium" ΜΕ ΠΑΙΧΤΕΣ ΧΟΡΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΕΚΟΨΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΗ ΠΙΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΟΙΩΝΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ!!!

Η 11άδα στον χαιρετισμό στους φιλάθλους
Ο Πρόεδρος κόβει την πίτα

Η πίτα προσφορά του χωριανού μας
και χορηγού μας Δημ. Αποκορίτη
(Φούρνος στο Παγκράτι!)

Χορταστικό σε θέαμα και τέρματα παιχνίδι έγινε το Σάββατο στο  “Lala Stadium”, στο οποίο η ομάδα μας επικράτησε με 4-2. Ένα παιχνίδι διαφήμιση του (επιθετικού)ποδοσφαίρου, το οποίο θα ζήλευαν ακόμη και πολλές ομάδες της Super League(! ) που πρόσφερε απλόχερα γκολ και θέαμα στους τυχερούς θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί κυρίως στο Α΄ημίχρονο και αφού κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 0-1, σε 3-1 στο Α΄ημίχρονο, πήραν στο τέλος σπουδαία νίκη , που τους ανεβάζει όλο και ψηλότερα στη βαθμολογία του ομίλου τους, επανέρχονται στις καλές εμφανίσεις τους και επανακτούν το χαμένο τους γόητρο. Να σημειώσουμε εδώ ότι, όπως και στο τελικό αποτέλεσμα, έτσι και στα δοκάρια είχαμε το ίδιο σκορ, 4-2 υπέρ των γηπεδούχων!
Μετά το τέλος του παιχνιδιού έγινε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της ομάδας. Τυχεροί παίχτες ο Ηλίας καλαντζής και ο αρχηγός Ηλίας Κοντοβάς!

Ο αρχηγός Ηλίας Κοντ
Ο τυχερός Ηλίας Καλαντζής

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι παίχτες όλοι μαζί, μια γροθιά,
φωνάζουν, ΘΥΕΛΛΑ!!!

Η σέντρα

Μόλις στο 1΄οι παίχτες μας έδειξαν τις διαθέσεις τους, αλλά η κεφαλιά από κοντά του Ντζιαβίδα Γιάννη, ήταν χωρίς δύναμη και την μπλόκαρε ο Βελαώρας. Στο 10΄ο δραστήριος Παναγιωτόπουλος σούταρε δυνατά, αλλά και πάλι ο ο Βελαώρας ήταν εκεί. Στην αντεπίθεση στο 16΄οι φιλοξενούμενοι και μετά από ωραίο συνδυασμό τριών παιχτών, άνοιξαν το σκορ, όταν αποδέχτης μέσα στην αντίπαλη περιοχή έγινε ο Αλεξανδρής Π.,  ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει όμορφα τον Μπαρμπούνη γράφοντας το 0-1. Από το σημείο όμως αυτό και μετά οι παίχτες μας  επικράτησαν πλήρως παίζοντας ολοκληρωτικό και όμορφο ποδόσφαιρο, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και κατάφεραν μέχρι να λήξει το ημίχρονο να πετύχουν τρία όμορφα τέρματα. Στο 30΄ο Βελαώρας απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια δυνατό σουτ του Καλαντζή και στην επιστροφή, ο νεαρός Γιώτης  έστειλε τη μπάλα στο εξωτ. δοκάρι και άουτ.Στο 32΄ σούταρε προς την εστία του Βελαώρα ο Κλειτσάκης, ο Σφέτσας
Ο Ντζιαβίδας Γιάννης
σε μια προσπάθειά του
με τακουνάκι έστρωσε τη μπάλα και ο Ντζιαβίδας Γιάννης που καιροφυλαχτούσε μέσα στην περιοχή, επανήλθε στην “δράση” και με κοντινό σουτ έκανε το 1-1.

Στο 40΄ μετά την ωραία σέντρα του Παναγιωτόπουλου, πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους ο Πατακιάς και με καρφωτή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-1. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου, στο 42΄οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα κινηματογραφικό και καταπληκτικό σε έμπνευση και εκτέλεση τέρμα. Ο Καλαντζής άλλαξε υπέροχα τη μπάλα από το χώρο του κέντρου με τον “κινητήριο μοχλό”(Παναγιωτόπουλο), αυτός πάσαρε στον Ντζιαβίδα Γιάννη, ο οποίος με φοβερό τακουνάκι έκανε το 3-1.
Στο Β΄ημίχρονο οι γηπεδούχοι μόλις στο 47΄, είχαν την καταπληκτική ενέργεια του Σφέτσα,  ο οποίος με “λόμπα” προσπάθησε να πλασάρει, αλλά σημάδεψε  το οριζόντιο δοκάρι του Βελαώρα.   Στη συνέχεια  όμως οι παίχτες μας “κάθισαν” και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πιέσουν και  να είναι εκείνοι καλύτεροι για μισό περίπου ημίχρονο. Έτσι  στο  58΄, έγινε το 3-2,  όταν σε απόκρουση του Μπαρμπούνη και στο διώξιμο στη συνέχεια από τον Πατακιά, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Πανάκη Ε. και κατέληξε στα δίχτυα του Μπαρμπούνη! Στη συνέχεια  στο 60΄σε φάουλ δυνατό του Αλεξανδρή Π., οι φιλοξενούμενοι είδαν τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό  δοκάρι του Μπαρμπούνη και να καταλήγει άουτ. Οι παίχτες μας παρ΄όλα αυτά  στο 62΄ θα μπορούσαν να είχαν "τελειώσει" το παιχνίδι, όταν σε σουτ από κοντά του Παναγιωτόπουλου, μετά την υπέροχη μακρινή μπαλιά του Κλειτσάκη, είδαν τον τερματοφύλακα, να αποκρούει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Στο 65΄από κοντά ο Ντζιαβίδας Γ. δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελαώρα, σε μοναδικό τετ α τετ. Στο 70΄και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν δυνατό σουτ, με το Sevo, αλλά η μπάλα βρήκε  στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Μπαρμπούνη! Από το σημείο εκείνο και μετά όμως οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” και  μέχρι να λήξει το παιχνίδι είχαν πολλές ευκαιρίες και δοκάρια! Ο  Γιώτης Β. στο 75΄ μοναδικό τετ α τετ έστειλε τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα.Σειρά του Ντζιαβίδα Γιάννη στη συνέχεια με νέο τετ α τετ στο 80΄, αλλά να μην μπορεί να πλασάρει τον εξερχόμενο Βελαώρα. Στο 85΄ με δυνατό σουτ ο Ντζιαβίδας Γιάννης θα θα νικηθεί από το δεξί δοκάρι του Βελαώρα, όπως και στο 90΄ θα συμβεί το ίδιο, αλλά και μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα.! Στο τέλος των καθυστερήσεων όμως ο νεαρός επιιθετικός με κοντινό δυνατό σουτ,  έκανε το τελικό 4-2  και ταυτόχρονα το προσωπικό του χατ τρικ.

Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, βάσει της συνολικής απόδοσης των δύο ομάδων, αλλά και των ευκαιριών που δημιούργησαν οι παίχτες μας!

Πολλά συγχαρητήρια σε  όλους  τους ποδοσφαιριστές, που έπαιξαν όμορφο και καθαρό ποδόσφαιρο, σε ένα βαρύ αγων/κό χώρο και όλα κύλησαν σε αθλητικά πλαίσια, σε ένα αγώνα που ομορφαίνει το ποδόσφαιρο.

Αρκετά καλή η διαιτησία των Αναγνώστου, Οικονόμου, Τσιαφίτσα .

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Είπα και πιο πάνω ότι ήταν ένα παιχνίδι που διαφημίζει το ποδόσφαιρο. Και οι δυο ομάδες έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες, επιθετικά και αυτός ήταν ίσως(;) ο λόγος που παίχτηκε ωραία μπάλα, παρά τον βαρύ αγων/κό χώρο. λόγω της βροχής των προηγούμενων ημερών, με την ομάδα μας όμως να αποδίδει καλύτερα στο περισσότερο διάστημα του παιχνιδιού. Αν εξαιρέσουμε εκείνο το 20΄λεπτο (50΄-70΄), στο υπόλοιπο διάστημα η ομάδα έπαιξε φανταστικό ποδόσφαιρο! Είχε φαντασία, κινητικότητα, πολλές ευκαιρίες και αποτελεσματικότητα, παρά τις χαμένες ευκαιρίες.Γενικά στο Β΄γύροαν εξαιρέσουμε την άσχημη απόδοση στο Πλατύστομο, η ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο και αν δέσει το κεντρικό δίδυμο, τότε θα έχει διάρκεια και περισσότερα αποτελέσματα. Με την επάνοδο του Σκαρλάτου, πιστεύω πως θα λυθεί και αυτό και η ομάδα θα αποκτήσει και πάλι τη δυναμική της και την προσωπικότητά της.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Όλα τα παιδιά έπαιξαν υπέροχα! ¨ολοι τους έδωσαν ότι καλύτερο μπορούσαν, ακόμη και ο Μαγκούτας που έπαιξε 8΄και αυτός είχε τη συμμετοχή του στο τέταρτο τέρμα! Απόδειξη του πάθους και της διάκρισης που κατείχε τους παίχτες μας στο παιχνίδι. Θα αναφερθώ όμως ξεχωριστά σε τρεις παίκτες μας: Τον πολυτιμότερο, που ήταν ο αρχηγός μας και σήμερα, τον Ηλία Κοντοβά, ο οποίος ήταν απροσπέλαστος, τόσο σαν αριστερό μπακ, όσο και σαν σεντερ μπακ(ειδικά το τελευταίο κόψιμο αντιπάλου γύρω στο 85΄ ήταν για σεμινάριο και βέβαια σωτήριο). Τον καλύτερο σε απόδοση, το "μηχανάκι" της δεξιάς πτέρυγας, Κώστα Παναγιωτόπουλο, ο οποίος έκανε πολλά χιλιόμετρα και είχε συμμετοχή σε δύο τέρματα . Τον σκόρερ των τριών τερμάτων, Ντζιαβίδα Γιάννη, ο οποίος αν και έχασε σημαντικές ευκαιρίες κατάφερε και έδωσε την ώθηση και την αποτελεσματικότητα στην επίθεσή μας, η οποία έλλειπε με την απουσία του. Και βέβαια το πιο σημαντικό,  ότι επανήλθε ξανά δυνατός στα γήπεδα μετά από τον τραυματισμό του και αγωνίζεται και πάλι με την ομάδα!

Η ΣΥΝΘΕΣΗ: Μπαρμπούνης, Παναγιωτόπουλος(85΄Μαγκούτας), Κοντοβάς, Αγγελακόπουλος, Πατακιάς(68΄λ. τρ. Γιαννόπουλος), Τσιάρας(60΄Πολύμερος0, Καλαντζής, Σφέτσας, Ντζιαβίδας Γιάν., Κλειτσάκης, Γιώτης Β.

12. ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ -6

Οι ομάδες με αστερίσκο(*) έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο .

ΣΗΜ:  Ο ΤΥΜΦΡΗΣΤΟΣ, η ΒΙΤΩΛΗ και το ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ ξεκίνησαν το νέο πρωτάθλημα με -2 βαθμούς. Το ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ έχει και δύο μηδενισμούς από τη 2η και την 7η αγων/κή, που δεν κατέβηκε να αγωνιστεί.

Επόμενο παιχνίδι για τη "ΘΥΕΛΛΑ" το Σάββατο 26 Ιανουαρίου, στο "Lala Stadium", όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της ΒΙΤΩΛΗΣ, με ώρα έναρξης του παιχνιδιού στις 15.00
Καλούμε τους φιλάθλους μας να έρθουν στο γήπεδο, να ενισχύσουν τα παιδιά της ομάδας , να τα χειροκροτήσουν και να πανηγυρίσουν μαζί τους άλλη μια νίκη, που θα τους ανεβάσει ψηλότερα στη βαθμολογία.