Σάββατο, 16 Φεβρουαρίου 2013
19η αγων/κή
ΑΡΧΑΝΙ - "ΘΥΕΛΛΑ" 2-7(1-2)! Ο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ(ΘΥΕΛΛΑ) ΕΒΡΕΞΕ ΜΕΤΕΩΡΙΤΕΣ (7)ΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ 3Χ3 ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΑΓΚΑΛΙΑΣΑΜΕ ΤΗΝ 5η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ!!!

Φαίνεται ο αστεροειδής που πέρασε ξυστά από τη γη, άφησε τα σημάδια του και στην περιοχή της Μάκρης που γινόταν το παιχνίδι της "ΘΥΕΛΛΑΣ" με το ΑΡΧΑΝΙ, αφού έριξε ούτε λίγο ούτε πολύ εννιά (9)μετεωρίτες! Τους 7 στους γηπεδούχους και τους 2 στους φιλοξενούμενους παίχτες μας!Βροχή από γκολ , αφού έπρεπε να περάσει ένα ολόκληρο ημίχρονο με τους παίχτες μας να φλυαρούν και να μας κάνουν εμάς τους απ΄έξω να "βγαίνουμε από τα ρούχα μας" για 45΄!
Όταν στο Β΄μέρος σοβαρεύτηκαν κάπως, το παιχνίδι τελείωσε από το 50΄.
Οι γηπεδούχοι με τα δικά τους αγων/κά προβλήματα ξεκίνησαν και τελείωσαν το παιχνίδι με 9(!) παίχτες. Αυτό φαίνεται το γεγονός, οι δικοί μας(οι περισσότεροι) παίχτες δεν το πήραν σοβαρά, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα κάκιστο Α΄ημίχρονο και να παίζουν με τα νεύρα μας. Όταν στο Β΄μέρος κατάλαβαν ότι για να φύγουν νικητές, έπρεπε να παίξουν και λίγο μπάλα, τότε τα πράγματα κύλισαν φυσιολογικά και φάνηκαν οι μετεωρίτες στο γήπεδο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Σ΄ ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εννέα παίχτες και  άντεξαν για ένα ημίχρονο , στο Β΄μέρος οι παίχτες μας ευτυχώς το κατάλαβαν, το εκμεταλλεύτηκαν, κυριάρχησαν και πήραν μια ευρεία σε έκταση νίκη, που τους φέρνει αγκαλιά με την 5η θέση, για πρώτη φορά φέτος.

Στο 17΄ ο Ντζιαβίδας Γιάννης ξέφυγε όμορφα από τη δεξιά πλευρά και με ωραίο κοντινό πλασέ έκανε το 0-1. Ο Μπομπότας Δ. όμως( κορυφαίος για τους γηπεδούχους), με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ στο αμέσως επόμενο λεπτό, αιφνιδίασε τον Μπαρμπούνη και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Ντζιαβίδας Γιάννης (ο μοναδικός) που κινούνταν απειλητικά σ΄αυτό το πρώτο μέρος, έβγαλε παράλληλη μπαλιά, προς το τέρμα, αλλά δε βρέθηκε κάποιος να τη σπρώξει προς την αντίπαλη εστία. Ο Ντζιαβίδας Γιάννης όμως και πάλι  στο 41΄, μετά την ασίστ από την εκτέλεση φάουλ του Κοντοβά, από κοντά θα βάλει την ομάδα μας μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 1-2, που θα είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο Β΄μέρος οι παίχτες μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έδειξαν περισσότερη σοβαρότητα και εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή, κυριάρχησαν και σημείωσαν ακόμη πέντε τέρματα. Στο 49΄με το νεαρό Γιώτη Β., με σέντρα σουτ σημείωσαν το 1-3. Ο Πολύμερος μετά την ωραία μπαλιά του Πατακιά στο 68΄ θα πετύχει με όμορφο σουτ το 1-4 και ο Ντζιαβίδας Γιάννης στο 70΄ με ωραία ατομική προσπάθεια , αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα, σημείωσε  το 1-5, κάνοντας και το προσωπικό του χατ τρικ! Σειρά του Παναγιωτόπουλου στο 71΄με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ θα γράψει το 1-6. Στη συνέχεια είχαμε δύο τετ α τετ στο 75΄και 80΄με Ντζιαβίδα Γιάννη και Πολύμερο αντίστοιχα, αλλά έρριξαν τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.  Οι γηπεδούχοι με ωραία κεφαλιά του Μπομπότα Κ., ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Μπαρμπούνη, στο 85΄ θα μειώσουν σε 2-6 . Ο νεοεμφανιζόμενος Παλιουδάκης στο 88΄ θα χάσει και αυτός την ευκαιρία να σημειώσει το πρώτο του τέρμα, όταν από κοντά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά και το σκορ θα κλείσει ο νεαρός  Καραναστάσης στο 90΄κάνοντας το τελικό 2-7, με κοντινό σουτ, αφού η μπάλα βρήκε και σε αμυντικό των γηπεδούχων.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Κυριακόπουλου Γ., Παππά Κ, Πουγκακιώτη Σ

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
Παιχνίδι που δεν θα άξιζε κριτικής το σημερινό ! Όμως θα πρέπει να πω μερικά πράγματα.Κανένα δεν κερδίζεται χωρίς να παίζεις και λίγη μπάλα: Όταν αυτό το ανακάλυψαν οι παίχτες μας στο Β΄μέρος τότε τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Αυτόν της ευρείας νίκης και της αποτελεσματικότητας. Φαίνεται οι παίχτες μας παρασύρονται και αποπροσανατολίζονται, όταν ο αντίπαλος δείχνει αδυναμίες στο γήπεδο και πιστεύουν πως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα έρθει η νίκη.Δεν είναι έτσι όμως. Αν οι αντίπαλοί,μας συμπλήρωναν 11άδα στο Β΄μέρος, μπορεί να μου εγγυηθεί κάποιος τι αποτέλεσμα θα παίρναμε και πώς; Γιατί οι γηπεδούχοι παίζοντας φιλότιμα και με όσες δυνάμεις είχαν( και μπράβο τους) κράτησαν καλά και μόλις με 1-2 τελείωσε το ημίχρονο.

Κανένα παιχνίδι δεν κερδίζεται με τα λόγια! Θέλει παλικαριά και ικανότητες. Ευτυχώς που υπήρχαν και κάποιοι παίκτες μας που ήταν σοβαροί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και παρέσυραν στο Β΄μέρος και τους υπόλοιπους.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:
Για μένα οι παρακάτω τρεις παίχτες μας ήταν οι κορυφαίοι σ΄αυτό το παιχνίδι σε απόδοση, αλλά και σε διάρκεια, οι οποίοι παρέσυραν και τους άλλους για να φτάσουμε στη μεγάλη νίκη.

Αγγελακόπουλος Νίκος:Λίρα εκατό ο ερχομός του στην ομάδα. Πολλές δυνατότητες, με πολλή δύναμη(πραγματικό θωρηκτό) και αυταπάρνηση, δίνει τον καλύτερό του εαυτό σε κάθε παιχνίδι και ανεβάζει τη δυναμική της ομάδας.

Κοντοβάς Ηλίας: Η μορφή, ο ηγέτης της άμυνάς μας φέτος, "Aντιλόπη", όπως τον λένε οι συμπαίχτες του. Συγκλονιστικός για ένα ακόμη παιχνίδι και πραγματικός αρχηγός .

Ντζιαβίδας Γιάννης: Ευτυχώς επανήλθε και σκοράρει κατά ριπάς! Μας έλειψε πολύ και μας έλειψαν βέβαια και τα τέρματά του. Γι΄αυτό τα βάζει τώρα τρία  τρία(2ο χατ τρικ σε 3 παιχνίδια!).
Πολλές υποσχέσεις άφησε ο νεαρός Παλιουδάκης Κων/νος,στην πρώτη του συμμετοχή, ο οποίος φαίνεται πως θα βοηθήσει πολύ, όταν πάρει παιχνίδια!

12. ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ -6

ι ομάδες με αστερίσκο(*) έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο .

ΣΗΜ: Ο ΤΥΜΦΡΗΣΤΟΣ, η ΒΙΤΩΛΗ και το ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ ξεκίνησαν το νέο πρωτάθλημα με -2 βαθμούς. Το ΠΛΑΤΥΣΤΟΜΟ έχει και δύο μηδενισμούς από τη 2η και την 7η αγων/κή, που δεν κατέβηκε να αγωνιστεί.

Στον ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟ έχουν αφαιρεθεί 5 βαθμοί, από το παιχνίδι με τη ΣΠΕΡΧΕΙΑΔΑ ΄05, που  είχε κερδίσει με 6-3, για πλαστοπροσωπία.ποδ/στή.

Επόμενο παιχνίδι για τη "ΘΥΕΛΛΑ" το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου στο "Lala Stadium", όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της ΤΣΟΥΚΑΣ, με ώρα έναρξης του παιχνιδιού στις 3 μ.μ
Παρακαλούμε του φιλάθλους μας να έρθουν στο γήπεδο, να ενισχύσουν τα παιδιά της ομάδας μας, να τα χειροκροτήσουν και να πανηγυρίσουν μαζί τους άλλη μια νίκη, που θα τους εδραιώσει στην 5η θέση στο φετινό πρωτάθλημα, αποδεικνύοντας ταυτόχρονα πως  από διάφορες συγκυρίες βρίσκονται σ΄αυτή.